Agresja u buldoga

Kategoria: Charakter 3 510 0

Czy buldogi są agresywne? Zapewne wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Agresja u psa może być pojedynczym wybrykiem lub stałym zachowaniem. Często jest wynikiem niefortunnych zdarzeń i sytuacji, w których buldog bierze udział. Poniżej kilka elementów psiej agresji.

Żaden pies nie jest z założenia agresywny. Panujące stereotypy i przekonania wynikają z ludzkiej nieświadomości. Osobnik rasy uważanej za groźną może być w rzeczywistości bardzo spokojnym psem. A śliczne maleństwo , po którym nikt by się niczego nie spodziewał nagle ugryzie lub nabroi. Nie ma reguły. To od procesu wychowania zależy jakie cechy nabywa pies, a nawet jeśli przejawia z natury drobną agresję, to człowiek jest od tego, by nauczyć go właściwego zachowania i zniwelować niechciane postawy.

agresja

Za postawę czworonoga odpowiada właściciel. Nie wolno winić psa za złe zachowania. Jeśli nie dostał od nas właściwych wskazówek, nie wie jak ma się odnosić do różnych, często nie zrozumiałych przez niego okoliczności.

Podstawowym zadaniem przywódcy jest nauka posłuszeństwa i komend. To zapewni zawsze większą kontrolę nad psem. Łatwiej wtedy niwelować postawy i doprowadzać psa do posłuszeństwa. A że pies jest nierozerwalnie połączony z człowiekiem niewidzialną więzią, to i on nie może przejawiać agresywnych zachowań. Agresja ludzi budzi agresje zwierząt. Psy bezbłędnie odczytują emocje. Nerwowość budzi w nich negatywne odczucia i napędza do działania.

Występują różne czynniki, które mogą wzbudzać agresję. Brak reakcji na jej pojawienie się może doprowadzić do pogłębiania takiego zachowania. W domu, gdzie pies przebywa musi być ustalona hierarchia. Inaczej nasz kochany pupilek będzie chciał przejąć inicjatywę i zacznie dominować. Będzie siłą chciał narzucić swoje zdanie i nim się obejrzymy zacznie rządzić.

Agresja może być wymierzona w kierunku ludzi, ale i innych zwierząt. Może ona wynikać z traumy, kiedy to nasz pies został zaatakowany przez innego. Konsekwencje mogą być dwie, albo zacznie unikać zwierząt lub będzie rzucał się na każdego napotkanego psa czując zagrożenie. Przy takich kontaktach należy pamiętać, by nie napinać niepotrzebnie smyczy. Gdyż takie napięcie sygnalizuje mu, stresująca sytuacje. Kiedy psiak dorasta, może chcieć również zawalczyć o swoja pozycje w stadzie lub wśród okolicznych psów na określonym terenie. I tutaj będzie bardzo pomocna wykształcona wcześniej dyscyplina i reakcja na komendy.

Zupełnie odmiennym zapalnikiem agresji jest zazdrość. Konkretnie chodzi o pojawienie się dziecka. Pies, na którym dotychczas była zwrócona cała uwaga, nagle czuje, że jest ktoś jeszcze. Pojawiają się nowe meble, zostaje zabrany kawałek jego przestrzeni, pojawiają się nowe zasady. Kontakt z właścicielami jest mniejszy, wszystko kręci się wokół niemowlaka. To stresujące, szokujące i niezrozumiałe dla psa. Czuje się zaniedbany mniej rozpieszczany i kochany. To wszystko może prowadzić do ataków na dziecko lub dewastowania przestrzeni wokół siebie. Pies nie może poczuć się odrzucony, powinien towarzyszyć we wszystkich czynnościach.

kiler
Właściwie wychowany pies, otoczony bezwarunkową miłością będzie zawsze naszym najlepszym przyjacielem. Właściciel musi być mu przewodnikiem, pokazywać właściwe zachowanie, reagować spokojem i inteligencją. Nie wolno agresja reagować na agresję. To tylko napędza złe zachowanie. Siła spokoju jest największą mocą. Dobrze jest zawsze o tym pamiętać i tego samego nauczyć psa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis