Buldog francuski a alergia

Kategoria: Alergia 11 922 0

Choroby skóry psów należą do najczęstszych powodów wizyt w gabinetach weterynaryjnych. Praktycznie każdy właściciel psa miał mniejsze lub większe kłopoty dermatologiczne u swego pupila. Przyczyną tego stanu rzeczy są coraz częściej występujące choroby o podłożu alergicznym. Psy mające wrodzoną predyspozycje do nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne nazywane są atopowymi. Choroby te dotyczą także buldoga francuskiego. Jakie to choroby wywołane są przez alergię? W tym artykule odpowiem na to pytanie.

ALERGIA POKARMOWA

Alergia pokarmowa to zespół niepożądanych reakcji na pokarm, występujących u psów związanych z nieprawidłową odpowiedzią organizmu w stosunku do pobranych i wchłoniętych składników pokarmowych. Stan nadwrażliwości u psów związany jest z ekspozycją zwierzęcia na określony alergen, który może zachodzić poprzez przewód pokarmowy, skórę lub drogą inhalacyjną i zależy od jego dawki. Alergie pokarmowe odpowiedzialne są za 10 – 20% przypadków schorzeń alergicznych występujących u psów.

Alergia pokarmowa charakteryzuje się objawami świądu, towarzyszącego zmianom skórnym z zaburzeniami lub bez ze strony przewodu pokarmowego, wywołanego spożyciem alergenów pokarmowych. Należą one najczęściej do grupy nisko cząsteczkowych pochodnych białek. Rzadko efekt alergizacji ustroju obserwuje się po spożyciu przez zwierzęta węglowodanów i tłuszczy. Istnieje duża grupa dodatków do karm w postaci związków chemicznych: konserwanty, barwniki, środki smakowo – zapachowe itp., które podejrzewa się o wywołanie alergii pokarmowej. Do produktów uważanych za najbardziej alergenne dla wrażliwych psów należą: mięso wołowe, nabiał, pszenica, jaja kurze, mięso drobiowe, soja oraz dodatki do karm.

EGZEMA

Egzema, czyli wyprysk jest niezakaźnym schorzeniem skóry o podłożu alergicznym. Alergenami mogą być czynniki żywieniowe, leki, bakterie i inne. Odpowiedzią organizmu na ich zadziałanie może być zapalenie skóry, wywołujące mniej lub bardziej silny świąd, a przebieg jego może być ostry lub przewlekły. Egzema szczególnie ciężko przebiega w ciepłej porze roku. Gruba okrywa włosowa nie chroni psów przed tym schorzeniem. U psów szorstko – i długowłosych choroba ta występuje częściej, gdyż mają one wrażliwą i delikatną skórę. Pewną rolę odgrywa też wrodzona skłonność. Przy takiej dziedzicznej predyspozycji już nawet słabe podrażnienie skóry może spowodować wyprysk. Z wielu różnych alergenów należy wymienić: mydła, środki odkażające, barwniki oraz przyprawy (pieprz, majeranek).

Egzemy mogą być wywołane przez różne czynniki zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Często wyprysk spotyka się u psów otyłych, co spowodowane jest jednostronnym żywieniem węglowodanami i tłuszczami oraz brakiem ruchu niezbędnego do prawidłowej przemiany materii. Są to najczęściej psy żywione słodyczami, ciastkami i czekoladą. Szczególnie niewskazane jest żywienie potrawami z dodatkiem dużej ilości przypraw (kaszanki, salcesony, kiełbasy). Najczęściej jedzenie takie pochodzi ze stołówek i restauracji. Dodatki korzenne nie tylko ułatwiają powstanie egzemy, ale także drażnią nerki i mogą prowadzić do ich schorzeń.

GOŚCIEC

Gościec również należy do chorób alergicznych. Zdarza się u psów dużo rzadziej niż sądzą właściciele. Wiele stanów bólowych uważanych początkowo za gościec, po badaniu lekarskim okazuje się zapaleniem nerwów lub stawów, naderwaniem lub przemęczeniem mięśni albo jakąś przewlekłą chorobą. Generalnie rozróżnia się gościec mięśniowy i stawowy.

1) Gościec mięśniowy powstaje najczęściej wskutek zaziębienia.

2) Gościec stawowy objawia się jednoczesnym zapaleniem wielu stawów.

Gościec występuje głównie w zimnych porach roku, przy nagłej zmianie pogody lub po przemoczeniu psa. Prawdopodobnie jednak przeziębienie jest tylko czynnikiem ułatwiającym rozwój choroby, podobnie jak to się dzieje w wielu innych chorobach, np. zapaleniu migdałów, zapaleniu płuc, nieżycie oskrzeli. Gościec występuje szczególnie często u starych psów, otłuszczonych i zbyt wydelikaconych.

Powyżej przedstawiłam trzy choroby alergiczne, na które może zachorować nasz pupil. Na choroby te może chorować pies każdej rasy, buldog francuski również.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis