Ciąża u buldoga francuskiego

Kategoria: Zdrowie 29 997 0

Oczekiwanie na szczenięta jest wyjątkowe. To czas ekscytacji, radości, ale też niepokoju i obaw. Zastanawiamy się, czy wszystko przebiegnie prawidłowo i bez większych komplikacji. Niejeden z nas zastanawia się, czy wizyta lekarza weterynarii jest nieunikniona. Bez paniki. Najważniejsze to zachować spokój i opanowanie. W zasadzie ciąża suki każdej rasy przebiega tak samo – nie ważne czy to jest owczarek niemiecki, kundel, jamnik czy też buldog francuski. Jak w takim razie przebiega ciąża suki? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Tak więc, jak rozpoznać ciążę u suki? Badanie zewnętrzne przez oglądanie suki jest miarodajne w 4 tygodniu trwania ciąży. Suka zaokrągla się na wysokości łuku żebrowego. Powiększają się gruczoły mlekowe znacznie bardziej u suk rodzących po raz pierwszy niż u suk, które już rodziły. Sutki u pierwiastek powiększają się już po trzecim tygodniu ciąży. Znaczne powiększenie gruczołu mlekowego z pojawieniem się niewielkich ilości mleka można zauważyć w 50 dniu ciąży. Wodniste mleko pojawia się dopiero 36 godzin przed porodem lub nieco wcześniej, chociaż zdarza się, że dopiero w 24 godziny po porodzie.

Można również stwierdzić ciążę u suki przez omacywanie. Do tego badania sukę najlepiej jest ułożyć na grzbiecie. Następnie palcami na wysokości kręgów lędźwiowych należy delikatnie uciskać powłoki brzucha w kierunku kręgosłupa i miednicy. W przypadku ciąży można stwierdzić obecność ampułkowatych rozszerzeń macicy, a w szóstym tygodniu ciąży można wymacać płody.

Dobrą metodą określenia daty zbliżającego się porodu u suk jest mierzenie im temperatury w odbycie. Już tydzień przed datą porodu, w 56 – 57 dniu ciąży temperatura obniża się do 30 stopni C, a na 16 – 24 godziny przed porodem spada poniżej 37 stopni C (temperatura u suk nie ciężarnych waha się w zależności od 38,5 stopnia C – suki ras małych i młodych do 37,5 stopni C – suki ras dużych i starszych). Suki najczęściej na dzień przed porodem tracą apetyt. Mogą również pojawić się wymioty oraz częste oddawanie moczu i kału.

W miarę wzrostu płodów w organizmie suki następują fizyczne i psychiczne zmiany, stanowiąc dla hodowcy oznakę rozwijającej się ciąży. Zwiększony apetyt u suk związany jest z rozwojem płodów i podwyższoną przemianą materii. Od połowy ciąży obserwuje się stopniowe powiększenie objętości brzucha, która zależy przede wszystkim od liczby płodów w macicy. U suk rodzących jedno szczenię brzuch może być powiększony tylko nieznacznie.

Wraz z postępującą ciążą ruchy suki stają się coraz bardziej ociężałe i flegmatyczne. Powiększające swe rozmiary macica wypełnia znaczną część jamy brzusznej i uciska na inne narządy oraz przeponę. Pod koniec ciąży obrzękają gruczoły mleczne, a sutki stale ulegają powiększeniu. Po przyłożeniu dłoni do brzucha można wyczuć ruchy płodów.

Reasumując długość psiej ciąży wynosi około 63 dni. Sprawą normalną i nie zagrażającą życiu suki jest ciąża dłuższa bądź krótsza o około tydzień. Niemniej jednak wskazana jest wtedy kontrola weterynaryjna. Suka w ciąży powinna mieć zapewniony spokój i ciche otoczenie. Wydarzenia towarzyszące całej ciąży muszą być miłe i pozytywne, ponieważ silnie wpływają na przyszłe szczenięta. Nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie. Ciężarna suka potrzebuje lepszego i bogatszego w substancje odżywcze pokarmu.

Kiedy zbliża się moment rozwiązania suka staje się na ogół zaniepokojona. Spaceruje w tę i z powrotem, nie może znaleźć sobie odpowiedniego miejsca, sapie, kładzie się i wstaje. To całkiem normalne. Powinniśmy przygotować odpowiednio wcześniej legowisko z czystą pościelą – nie musi być nowa, ale koniecznie sterylna! Umieśćmy posłanie w miejscu cichym, spokojnym i ciepłym (około 30 – 32 stopni Celsjusza).

Poród jest procesem naturalnym, w który nie należy ingerować bez potrzeby. Bądźmy jednak w pobliżu i obserwujmy go, na wypadek gdyby nasza przyszła mama potrzebowała pomocy. Kiedy pojawiają się skurcze, suka zaczyna dyszeć i szybciej oddychać, a śluz wydostający się z jej pochwy traci przejrzystość, oznacza to, że wkrótce pojawi się pierwsze szczenię.

Jeden klik i jesteś z nami na bieżąco!

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis