Nie dla psa czekolada – to słodka trucizna!

Kategoria: Żywienie 1 140 0

Każdy właściciel psa powinien wiedzieć, że absolutnie nie należy dawać psom czekolady. Pamiętajmy o tym szczególnie w czasie świąt, kiedy nie raz będziemy delektować się pyszną tabliczką.  Podanie psu zwykłej czekolady jest niedopuszczalne! Niestety niekiedy opiekunowie swoich czworonogów ulegają im. Skutki takiego postępowania mogą być opłakane dla ich pupili. Czemu? W tym artykule postaram się w pełni odpowiedzieć na to pytanie.

Źródło: pixabay.com
Otóż produkty takie, jak czekolada i kakao mają w swoim składzie teobrominę. Jest to substancja nie szkodliwa dla ludzi, dlatego też zjedzenie dużych ilości czekolady nie kończy się zatruciem, a co najwyżej bólem brzucha i zbędnymi kilogramami. Niestety u psów sytuacja wygląda znacznie bardziej poważnie. Dlaczego? Ano dlatego, że nasi pupile mają odmienny od ludzkiego metabolizm, w związku z czym teobromina jest wchłaniana bardzo wolno, a później przetwarzana przez wątrobę do toksycznych produktów. Te toksyczne produkty wpływają szkodliwie na układ pokarmowy, mózg i serce psa.
Największe ilości teobrominy zawierają ziarna kakao i kakao w proszku, a najmniejsze biała czekolada. Biorąc pod uwagę duże zróżnicowanie wśród wielkości psów oraz metabolizm zwierzęcia zmieniający się w zależności od wieku, nie sposób jest sprawdzić, jaka ilość czekolady może spowodować zatrucie u poszczególnych zwierząt. Dawki śmiertelne teobrominy wynoszą 90 – 250 mg/kg masy ciała. W jednej czekoladzie mlecznej ważącej 100 g znajduje się 150 – 220 mg teobrominy, natomiast gorzka czekolada zawiera aż 450 – 1600 mg. Wynika z tego, iż połowa tabliczki czekolady możemy śmiertelnie zaszkodzić psu średniej wielkości. Natomiast u psów bardzo młodych oraz w podeszłym wieku zatrucie spowoduje mniejsza ilość czekolady.
Źródło: pixabay.com
Objawy zatrucia czekoladą u psa występują zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Najczęściej jednak zauważyć je możemy już po 4 godzinach od spożycia czekolady.
Zaniepokoić nas powinny:
  • wymioty, które mogą być podbarwione krwią
  • niepokój związany z bólem brzucha
  • ślinienie się
  • mocne dyszenie
  • oddawanie moczu w domu (pomimo, że pies jest nauczony wychodzenia na zewnątrz)
  • biegunka
  • konwulsje
  • sztywnienie mięśni
  • objawy mogące przypominać padaczkę

Pierwsza pomoc:

Dlatego zawsze gdy istnieje podejrzenie zjedzenia przez psa dużej ilości czekolady, należy poinformować o tym lekarza weterynarii. Nawet, gdy pies nie ma objawów zatrucia czekoladą, a istnieją podejrzenia, że zjadł więcej niż 20 mg/kg m.c zaleca się wizytę kontrolną w celu oceny faktycznego stanu zdrowia zwierzęcia.

Niestety nie wszyscy mają możliwość szybkiego dostępu do lekarza weterynarii, dlatego warto znać parę prostych sposobów, dzięki którym, oczekując na fachową pomoc, możemy sami spróbować pomóc, nie szkodząc przy tym.
Dlatego też w przypadku zatrucia czekoladą jednym najważniejszych elementów pomocy jest szybkie wywołanie wymiotów. W ten sposób minimalizuje się wchłanianie teobrominy. Warto zaopatrzyć się w węgiel aktywowany (spożywczy), można go kupić u lekarza weterynarii lub w aptece. Węgiel adsorbując szkodliwą substancją zapobiega jej wchłanianiu. Dlatego po wywołaniu wymiotów można zminimalizować skutki działania pozostałych w żołądku substancji poprzez podanie węgla. Jeżeli ulotka nie zawiera informacji na temat jego dawkowania u zwierząt, należy zastosować się do zasady, że zalecana ilość, jaką możemy podać psu to 1 mała łyżeczka węgla aktywnego na 11 kilogramów masy ciała. Węgiel jest również dostępny w postaci tabletek, które można podać psu w całości (1 tabletka na 10 kg masy ciała) lub w przygotowanym roztworze wodnym.
Mniej skuteczne, ale podobne działanie może mieć podanie psu przypalonego i rozkruszonego w wodzie tosta. Pamiętajmy jednak o tym, aby przed jakimkolwiek własnym działaniem, zapytać lekarza weterynarii, czy nasze postępowanie jest właściwe. Zbyt duża ilość np. węgla, może mieć odwrotny skutek od zamierzonego, dlatego należy pamiętać o tym, że leczenie naszego zwierzaka na własną rękę jest zawsze ostatecznością!!!
  • Specjalna czekolada dla psa
Na rynku znajdziemy czekoladę, która jest specjalnie przeznaczona dla psów. Zawiera zmniejszone ilości teobrominy, ale pamiętajmy o tym, że nie jest ona pozbawiona tej trucizny w 100%. Ponoć jest ona bezpieczna. My jednak mamy co do tego wątpliwości. Lepiej zastąpmy czekoladę dla psa jakimś smacznym, mięsnym kąskiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis