Gruczoły okołoodbytowe u buldoga francuskiego

Kategoria: Porady, Zdrowie 13 057 0

Pierwszym charakterystycznym objawem zatkanych gruczołów jest saneczkowanie, czyli tarcie zadem o podłoże. Pies robi tak również, kiedy mają robaki. Jeżeli pies jest odpowiednio odrobaczony, należy przypuszczać, że pies ma zapchane gruczoły.

Gruczoły okołoodbytowe są to przekształcone gruczoły łojowe, znajdujące się symetrycznie po obu stronach skórnej części odbytu. Posiadają kanaliki wyprowadzające, przez które ich wydzielina miesza się z kałem i wydala podczas załatwiania psa. Zapach z gruczołów jest jak dowód tożsamości dla każdego psiaka.

Bez tytułu

Gdy pies robi twardą kupę, gruczoły powinny oczyszczać się samoistnie podczas wypróżniania. Jeżeli Twój pies ma biegunki, często robi rzadkie kupy powinniście udać się z nim do weterynarza w celu wyduszenia gruczołów. Należy pamiętać, że jeżeli zaczniemy mechanicznie wyduszać gruczoły u naszych psów, wtedy należy to robić systematycznie. Moja bulwa ma wyduszane gruczoły raz na dwa miesiące. Zawsze gdy zbliża się termin wyduszenia gruczołów od psa można wyczuć nieprzyjemny zapach, dlatego zawsze wtedy należy udać się do lekarza weterynarii.

Zaniedbanie oczyszczania gruczołów okołoodbytowych może prowadzić do powstania ropnia, który trzeba nacinać i oczyszczać podczas zabiegu w pełnym znieczuleniu. Dlatego jak już decydujemy się na psa – dbajmy o niego!

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis