Jak często chodzić z psem do weterynarza?

Kategoria: Porady 1 432 0

Jak często chodzić z psem do weterynarza? To pytanie zadaje sobie każdy, kto ma swojego czworonożnego pupila. W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Źródło: pixabay.com Obraz Mylene2401 z Pixabay

Zazwyczaj większość z nas, bada swojego psa, wtedy, kiedy, zaczyna dziać się z nim coś złego. To wielki błąd z naszej strony. Często jest tak, że na leczenie poważniejszych chorób jest już za późno. Z tego też względu im wcześniej weterynarz rozpozna przyczynę, tym lepiej. Aczkolwiek nie trzeba, odwiedzać go z każdą błahostką, lecz regularne wizyty 2 – 3 razy w roku to podstawa pielęgnacji naszego pupila.

Pierwsza wizyta u weterynarza, powinna mieć miejsce, wtedy, kiedy szczeniak skończy 6 tygodni. To właśnie, wtedy, przychodzi czas na pierwsze odrobaczenie i pierwszą szczepionkę. Taka pierwsza szczepionka chroni przeciwko parwowirozie i nosówce. Z kolei następne dawki, a także szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, leptospirozie, kaszlowi kenelowemu i koronawirozie, podaje się w 9 i 12 tygodniu. Oczywiście można też, zacząć szczepić psiaka dopiero 8 – 12 tygodniu. Jednak im wcześniej to zrobimy, tym mniejsze jest ryzyko, iż dopadnie go groźna choroba.

Bardzo ważne i obowiązkowe są także szczepienia przeciwko wściekliźnie. Koniecznie, pamiętajmy, aby je wykonać przed ukończeniem przez psa 4 miesiąca życia.

Natomiast z dorosłym już czworonogiem, należy, odwiedzać weterynarza 2 – 3 razy w ciągu roku. Powinien być, przebadany wtedy na obecność pasożytów i ewentualnie odrobaczony. Również raz do roku, musimy też powtórzyć szczepienia.

Ponadto, musimy, pamiętać, że, badać, należy starsze psy, czyli takie, które, skończyły już 8 lat. Wystarczy, jak takie badania psu, będziemy robić, co pół roku. Do weterynarza, powinniśmy, udać się również, wtedy, kiedy ze zwierzakiem, zacznie dziać się coś złego Zaniepokoić nas powinna zmiana w jego zachowaniu. Na przykład psinka dużo śpi, nie jest radosny, niechętnie spaceruje, nie mam apetytu, ma wymioty i biegunkę. Co w takiej sytuacji warto, zbadać u psa? Oczywiście najpopularniejsza i najskuteczniejsza jest morfologia krwi. Bardzo istotne są też badania biochemiczne i badania moczu. Jeżeli wyniki, będą znacznie, odbiegały od normy, weterynarz, zleci dodatkowe badania, takie jak np., ultrasonografia albo badania endoskopowe. Możemy je, wykonać w każdej większej przychodni weterynaryjnej, w której jest laboratorium.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis