Przed nami fala upałów, one dają w kość szczególnie psom. Tutaj przedstawiamy z metody walki z upałem i udarem cieplnym u psa.

Rasy psów najbardziej narażone na upały
- Buldogi
- Shih-tzu
- Lhasa Apso
- Mopsy
- Pekińczyki
- Boksery
- Wszystkie psy o krótkiej kufie (pysku)
Źródło: pixabay.com
Upały są równie groźne dla:
- Szczeniąt
- Ciężarnych samic
- Psów z nadwagą i otyłością
- Psów starszych
- Psów z gęstą sierścią
- Psów z wadami serca
- Psów mających problemy z oddychaniem
Jaka temperatura oznacza upał dla psa?
Niekorzystna dla psa jest temperatura, która przekracza 24 stopnie Celsjusza. Naturalną reakcją psa na upał jest dyszenie, w ten sposób chłodzi swój organizm. Niestety nasz czworonożny przyjaciel ma utrudnione możliwości utraty ciepła, ponieważ się nie poci na obszarze całego ciała. Przez to termoregulacja jest bardzo utrudniona.
Jak dbać o psa w czasie upałów?
Psy które mają różowe nosy i uszy, przeważnie białe oraz psy bezwłose wymagają odpowiedniej ochrony. Odsłoniętą skórę ciała należy smarować kremem z filtrem w celu uniknięcia oparzeń. Pamiętajmy, że nasi czworonożni przyjaciele również są narażeni na poparzenia skóry, a nawet nowotwory, takie jak czerniak.
Pod żadnym pozorem nie zostawiamy psa nawet na 5 minut w samochodzie w czasie upału. Samochód wtedy działa jak puszka, bardzo szybko się nagrzewa, a pies bardzo szybko może dostać cieplnego udaru i umrzeć!
W czasie upałów nie wychodzimy z psem na zewnątrz w godzinach popołudniowych. Najlepiej wyjść z samego rana lub wieczorem, kiedy jest już chłodniej. Najlepiej chodzić po miejscach, w których mamy dużo cienia i nie jesteśmy narażeni na bezpośrednie słońce. Na spacery w tym czasie najlepsze są parki i lasy. Unikamy chodzenia po gorącym betonie, cemencie, czy asfalcie.
Dobrym rozwiązaniem na upały jest chłodzenie psa letnią wodą. Warto wybrać się z psiakiem nad wodę. Tam może się schłodzić.

Stały dostęp do zimnej wody pitnej jest niezbędny. Dzięki temu pies może się schłodzić i zmniejszymy ryzyko przegrzania organizmu.
W czasie upałów również w domu jest gorąco. Włączając wiatrak możemy zapewnić chłodniejsze powietrze. Warto ustawić go tak, aby swoim zasięgiem obejmował również podłogę i od czasu do czasu chłodził miejsca, w których mamy legowiska dla psa. Chłodniejsze powietrze uzyskamy również dzięki zasłonięciu okien.
Podczas wycieczki z psem warto zabrać ze sobą butelkę wody i szmatkę, którą zawsze będziemy mogli namoczyć i położyć na głowie psa.

Udar cieplny u psa – objawy
- Bardzo szybkie ziajanie
- Płytkie i szybkie oddechy
- Suche wargi, język i nos
- Blade lub sine błony śluzowe
- Bardzo szybkie bicie serca – Możemy zmierzyć je po wewnętrznej stronie uda, na tętnicy. Uciskamy tętnicę, w ten sposób mierzymy tętno. Normalne tętno u psów małych to od 90 do 160 uderzeń, średnich od 80 do 130, a u dużych od 70 do 100 uderzeń na minutę.
- Utrata przytomności, śpiączka, drgawki
Jak udzielić pierwszej pomocy psu w czasie udaru cieplnego
Pies powinien być natychmiast przetransportowany do weterynarza. Jednak zanim skoczymy do domu po klucze i dokumenty:
- przenieśmy psa w chłodne miejsce, najlepiej w cień, gdzie nie ma zbyt dużej różnicy temperatur
- stopniowo ochładzamy psa od głowy do szyi
W aucie:
- Ułużmy psa na tylnym siedzeniu, tak aby miał dużo wolnego miejsca
- Otwórzmy okna lub włączamy klimatyzację
- Uprzedźmy weterynarza, że jedziemy do niego z psem, u którego zauważyliśmy groźne objawy udaru cieplnego. Dzięki temu wejdziemy bez kolejki, bo taka sytuacja zagraża życiu psa.