Katar u buldoga francuskiego

Kategoria: Zdrowie 14 327 0

Pewnie nie raz spotkaliście się z utrudnionym oddechem lub nawet charczeniem podczas oddychania u swojego buldoga francuskiego. W ciepłych i gorących porach roku to zjawisko może szczególnie przybierać na sile. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem takiej sytuacji jest oczywiście budowa anatomiczna buldoga a w szczególności jego krótka kufa i co z tym związane ,,krótki” układ oddechowy, przerost podniebienia miękkiego oraz wąskie skrzydełka nosowe.

katar_u_buldoga_francuskiego

Buldog francuski to rasa określana w fachowej terminologii jako brachycefaliczna. Budowa psiej czaszki jest specyficzna – kufa jest przykrócona, za to podniebienie miękkie nietypowo wydłużone. W efekcie układ oddechowy jest krótki, co może powodować kłopoty w codziennym funkcjonowaniu. W niektórych przypadkach fałda skórna, która jest przedłużeniem podniebienia twardego, może na tyle utrudniać prawidłowe oddychanie, że wskazane są zabiegi operacyjne, poprawiające komfort życia pasa. Buldogi francuskie to nie jedyna rasa zmagająca się z podobnymi problemami, zagrożone są również beagle, buldogi angielskie, mopsy, pekińczyki, shib – tzu, boksery, shar-pei, staffiki.

Warto obserwować zachowanie pupila szczególnie w trakcie i tuż po większym wysiłku fizycznym oraz w czasie wysokich temperatur, gdyż uwarunkowania fizyczne i utrudnione oddychanie może doprowadzić nawet do udaru cieplnego. Zaniepokoić właściciela powinna zwiększona zadyszka, która przechodzi w głośniejszy chrapliwy oddech, a nawet charczenie. Zaobserwowanie tego rodzaju wady zawsze powinno skutkować wizytą u weterynarza. Nawet jeśli buldog nie zdradza tego rodzaju problemów, wskazana jest ostrożność w okresie letnim. Lepiej wówczas zaplanować spacery na wczesny poranek i wieczór, unikając w ten sposób najwyższych temperatur i silnego słońca.

Taka budowa czaszki naszego buldoga może również spowodować katar. Otóż owy katar buldogów francuskich może być skutkiem zbyt długiego podniebienia miękkiego, dość charakterystycznego dla tego gatunku. Równie dobrze przyczyna kataru u psa może być inna. Jaka? Katar u psa może być wynikiem podrażnienia śluzówki przez różne czynniki. Jednak cieknąca woda z nosa nie zawsze jest objawem kataru takiego jak u ludzi.

Zdenerwowany, podekscytowany lub rozbawiony pies często wydziela z nosa przezroczysty śluz. Nie jest on jednak groźny i znika podczas odpoczynku lub snu. Wydzielina z nosa, która cieknie przez więcej niż kilka godzin, może być początkiem infekcji:

# jasna i wodnista ciecz może świadczyć o alergii lub wirusowym zapaleniu błony śluzowej nosa;

# lepka oraz ciągnąca się ciecz może świadczyć o grzybiczym lub bakteryjnym zapaleniu.

Prawdziwemu katarowi towarzyszy kaszel, odruch wymiotny oraz odchrząkiwanie. Bardzo często katar jest zwiastunem lub konsekwencją poważniejszego schorzenia. Warto więc dowiedzieć się, co jest jego przyczyną. W tym celu należy udać się z czworonogiem do weterynarza, który wykona odpowiednie badania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis