Łzawiące oczy u buldoga – czy to wzruszenie?

Kategoria: Zdrowie 7 355 0

Niepohamowane wzruszenie na widok otaczającego świata, może być powodem łzawienia u buldoga? Myślę, że my miłośnicy buldogów, możemy być święcie przekonani, że nasze kochane bulwy posiadają ludzkie odruchy. Tyle, że to podejście czysto emocjonalne i związane z naszym przywiązaniem do buldogów. A jak jest w rzeczywistości i zupełnie obiektywnie? O tym niżej.

Wydzielina z oczu u buldogów może mieć przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne. Z jednej strony może to być naturalna reakcja oczu, np. na wiatr, kurz itp., a z drugiej objaw choroby. Należy wtedy wziąć pod uwagę alergię, choroby oczu lub choroby zębów. To najczęstsze diagnozy przy wyciekach z oczu. Wszelkie podejrzenia infekcji, zapalenie spojówek lub inne podrażnienia oka powinny być jak najszybciej zdiagnozowane przez lekarza weterynarii. Szczególnie jeśli łzawieniu towarzyszy mrużenie oczu, niechęć do światła i przemieszczania się.

Kontroluj oczy buldoga na bieżąco, regularnie. Jeśli istnieje potrzeba, by wytrzeć oczy psa, zawsze wybieraj taki materiał, który nie zostawi w oku psa najdrobniejszych niteczek. Najlepsze będą chusteczki, zrezygnuj z waty lub płatków kosmetycznych. Pamiętaj, aby zawsze mieć czyste, pozbawione niewchłoniętego kremu dłonie. I zwrócić uwagę, czy zbyt długimi paznokciami nie podrażnisz okolic oczu. Zwracaj również uwagę na środki pielęgnacyjne psa, być może nadmierne łzawienie spowodowane jest, np. szamponem, którym myjesz psa.

Istnieją specjalistyczne preparaty, które mogą pomóc w nadmiernym łzawieniu i niwelować jego następstwa, można skorzystać również z domowych sposobów. Jednak przede wszystkim należy udać się do lekarza, by sprawdzić , że łzawienie nie ma podłoża w jakieś chorobie. Niech lekarz zadecyduje co będzie najlepsze dla Twojego buldoga. Oczy psa to zbyt wrażliwy narząd, by na nim eksperymentować.

dog-728115_640

Na koniec zwracam uwagę, że jeśli Twój buldog to dopiero szczeniak, ucz go od maleńkości zabiegów pielęgnacyjnych. Zaglądaj do oczu, uszu, pyska, tak by się do tego przyzwyczaił. Będziesz wówczas miał ułatwione zadanie w przypadku potrzeby leczenia. Bez problemu i stresu podasz psu tabletki, zakroplisz oczy, czy zajrzysz do uszu. Udawaj różne zabiegi, gdy pies jest szczeniakiem, ucz go posłuszeństwa i wzbudzaj w nim poczucie bezpieczeństwa. Jego 100% zaufanie do Ciebie i każdej Twojej czynności, zapewni mu bezstresowe życie i spokój w przypadku leczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis