Niebieski buldog francuski – błękitny gen

Kategoria: Ciekawostki 39 267 6

Niebieski buldog francuski, szata zadziwiająca i budząca zainteresowanie. No bo jak to, niebieski pies? Niemożliwe. W rzeczywistości nie jest on niebieski, a raczej szarawy. Niżej kilka informacji o niebieskim umaszczeniu.

Umaszczenie buldożków jest bardzo zróżnicowane. Według Związku Kynologicznego w Polsce dopuszczane umaszczenie buldogów francuskich jest następujące:
-jednolicie płowe, pręgowane lub nie, możliwość wystąpienia bieli
-płowe, pręgowane lub nie, biel w przewadze lub średnia
-odcienie barwy płowej : od czerwonego do jasnobrązowego
Ciekawostką jest , że całkowicie białe umaszczenie klasyfikuje się jako płowe, pręgowane, z przeważająca ilością bieli.

Źródło: www.pets4homes.co.uk/
Źródło: www.pets4homes.co.uk/

Szarawe umaszczenie jest uznawane za niepoprawne. Łączy się to z pigmentami.
Wygląd zależy od:

 • obecności lub braku barwników
 • rozłożenia pigmentu na włosie
 • stopnia rozmycia pigmentów
 • rozkładu poszczególnych włosów na ciele

Dopuszczalne pigmenty w sierści buldoga to czarny i rudy. Wszystkie odcienie powstają w oparciu o te barwy. Jeśli któreś brakuje lub jest w nadmiarze, występuje zaburzenie. Jeśli brakuje pigmentu powstaje odcień biały, który rozmywa kolor czarny. I tak powstaje szary kolor sierści, który może przybierać niebieską poświatę. I tak oto mamy niebieskiego buldoga francuskiego.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna i inne organizacje pod nich podlegające nie uznają takiego umaszczenia.

Jedno kliknięcie, a będziesz na bieżąco na temat buldogów! KLIK

Gen błękitny może powodować choroby. Przy kolejnych kryciach jego działanie pogłębia się. Wielopokoleniowe kojarzenie takich buldogów prowadzi do coraz jaśniejszej sierści. Ulega zmianie również kolor oczu i nosa. Staja się jaśniejsze, co nie wygląda dobrze. Niekiedy niebieskie szczeniaki rodzą się z jakby żółtymi oczami, co prowadzi do ślepoty. Co więcej przez rozsadzanie łodygi włosa, sierść staje się podatna na uszkodzenia. Jest bardziej łamliwa co w efekcie prowadzi do łysienia. Kojarzenie niebieskich buldogów francuskich z biegiem czasu prowadzi do chorób i oddalania się od wzorca rasy. Oczy psiaków powinny być czarne lub po prostu ciemne nawet w przypadku jaśniejszych maści. Natomiast kolejne niebieskie mioty oddalają je od tej charakterystyki.

blue

Przy kojarzeniu psiaków zawsze trzeba dbać o prawidłowość i jakość wielu cech, a nie tylko jednej kosztem innych. Ważne jest by priorytetem były cechy pozwalające na zdrowy rozwój psa. Walory estetyczne są mniej istotne. Pies musi być silny i odporny, mieć jak najmniej cech, które mogą wywoływać lub przyczyniać się do chorób. Wybór buldoga niech będzie przemyślana decyzją, a nie chwilową zachcianką.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

6 komentarzy o “Niebieski buldog francuski – błękitny gen

  1. Monika

   Jedyne czym można farbować zwierzęta to barwniki, które nie są szkodliwe, jednak nie powinno się farbować zwierząt bo to nie zabawka.

   Reply
 1. Kasia

  Ciekawe, co można zrobić takim hodowcom, którzy „produkują” psy z genem błękitnym? Przecież to krzywda. Taki hodowca to pseudohodowca, który „oddala je od tej charakterystyki”

  Reply
  1. Monika

   Dlatego też napisaliśmy o tym w naszym artykule. – „Międzynarodowa Federacja Kynologiczna i inne organizacje pod nich podlegające nie uznają takiego umaszczenia.”

   Reply
 2. Marek

  Historia kolem się toczy. To samo czytałem 40 lat temu o płowych-rudych buldogach francuskich. Miały być łyse,ślepe, chore. Ta sama melodia była o dogach. Traz są czrne, płowe, niebieskie i FCI uznaje wszystkie te kolory. Czyżby geny u buldoga francuskiego były inne niż u doga niemieckiego?
  Trochę to przypomina naszych polityków.

  Reply
  1. Monika

   W przypadku buldogów o takim ubarwieniu mówi się o tym, że są one bardziej podatne niż inne buldogi na różnorodne wady genetyczne, a wszystko przez to, że ludzie za bardzo „mieszają” w DNA. Pozdrawiamy!

   Reply

Skomentuj wpis