Ropień u psa – co robić?

Kategoria: Porady 5 472 0

Kiedy nasi czworonożni przyjaciele nagle zachorują to, aby im pomóc nie wystarczy tylko troskliwa opieka, pielęgnacja. Koniecznie pamiętajmy o tym, że największy sukces tkwi w leczeniu naszego pupila. Możemy go odnieść jedynie wtedy, gdy choroba zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana…

ropień u psa, co robić
Źródło: pixabay.com

W tym celu musimy wiedzieć skąd ewentualnie mogła się wziąć, jakie są symptomy choroby, jaki jest jej przebieg oraz to jak można uratować psa? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te wszystkie pytania podając przykład powstania takiego ropnia na łapie psa.

SPIS CAŁODOBOWYCH KLINIK WETERYNARYJNYCH -> PIERWSZA POMOC DLA PSA (klik)

Pies z pogryzioną nogą trafił do kliniki weterynaryjnej, po kilku dniach od tego czasu gdy został pogryziony przez innego psa. Stało się tak, ponieważ właściciele psa stwierdzili, że rana na łapie psa ładnie się zamknęła i nie lała się już w tym dniu krew. Problem powstał jednak dopiero później, jak okazało się, że ran zaczyna ropieć i wypadają dziury! W takiej sytuacji należało natychmiast całą ranę wymyć z zalegającej ropy i wyczyścić chirurgicznie. Założono dwa dreny, zaaplikowano do rany środek, który wypłukuje martwe tkanki, co przyspiesza proces gojenia i podano psu antybiotyk. Płukanie, antybiotyk i środek przyspieszający gojenie bardzo ładnie zadziałał. Kilka dni później został ściągnięty ostatni dren. Wielka szkoda, że właściciel psa nie skontaktował się z lekarzem weterynarii w dniu pogryzienia. Wstawiony wówczas antybiotyk zapobiegłby ropnemu powikłaniu i zaoszczędził wiele cierpienia psu. Rany po pogryzieniach zawierają dużo bakterii beztlenowych, które w zamkniętej nie oczyszczonej ranie, natychmiast sieja spustoszenie. Dlatego nie warto czekać!

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis