Różnice między buldogiem francuskim a mopsem

Kategoria: Ciekawostki 31 157 0

Buldog francuski i mops to dwie rasy, nad którymi często  zastanawiają się rodziny z dziećmi. O wyborze czasem decyduje przypadek , a czasem wiedza. Zdecydowanie dobrze jest wiedzieć na co się decydujemy. Buldog francuski czy mops? Wybór niech będzie planowanym działaniem.

Dobrze dobrany pies będzie cieszył całą rodzinę. Warto jest poświęcić czas na poznanie rasy i jej głównych cech. Nie wolno oceniać psa po wyglądzie, gdyż mówi on niewiele. Jednak cechy zewnętrzne są istotne. Wiadomo, że mniejszy psiak lepiej zniesie życie w mieszkaniu, natomiast duży chętnie wybiega się w ogrodzie. Wybierając psa trzeba zwrócić uwagę na nasze oczekiwania oraz warunki w jakich przyjdzie psiakowi żyć.

ss

Mops i buldog francuski to dwie różne rasy. Ich charakterystyka jest w pewnym sensie podobna. Różnice są zauważalne przy bliższym zapoznaniu. Mają natomiast podobną budowę ciała, wymiary. Należą do psów krótkonosych. Obie rasy dożywają do około 15 lat. Są psami bardzo towarzyskimi i przyjaznymi dla dzieci. Będą też doskonałym przyjacielem osoby starszej lub niepełnosprawnej. Nie oczekują dużej aktywności fizycznej, jednak bardzo chętnie się bawią. Ze względu na problemy z oddychaniem długie spacery im nie służą. Nie mogą też przebywać w wysokich temperaturach. Niestety ze względu na małą ilość ruchu mają skłonności do tycia. Ich sierść jest mało wymagająca, Bez problemu zniosą życie w małym mieszkaniu.

Mopsy pochodzą z Chin. Ciekawostką jest, że rasa była znana też pod innymi nazwami : holenderski mastiff, pug, carlin, mopshond, masherino. Mops znalazł swoje miejsce również w bajce Ignacego Krasickiego „Dwa psy”. Jasno z niej wynika, że mopsy, żyją w bardzo dobrych warunkach, ponieważ bawią ludzi i jest to ich główne zadanie..
Mimo tej samej budowy mopsy są nieco lżejsze, zazwyczaj ich waga dochodzi tylko do 8 kg. Oczy u mopsów są duże i okrągłe, jednak nigdy nie powinny być wyłupiaste. Sprawiają wrażenie łagodności i czułości. Kufę mają graniastą i niezadartą. Z pewnością cechą wyróżniająca są uszy. Bardzo delikatne czarne, przyjemne w dotyku. Mogą być załamane i odchylone do tyłu, odsłaniające wnętrze ucha lub odchylone do przodu z przylegającymi końcami, zakrywającymi wnętrze. Odmiennym od buldoga francuskiego jest również wysoko osadzony ogon, który powinien być skręcony i przylegać do biodra. Ich sierść może być czarna , srebrna, płowa lub brzoskwiniowa.

fr

Jeśliby szukać różnic w charakterze, to można powiedzieć, że buldogi francuskie są bardziej uparte, przez to mogą być mniej posłuszne od mopsów. Jednak są tak samo urocze i inteligentne. Mopsy i buldogi francuskie to typowe kanapowce, opanowane i wrażliwe. To ich główne cechy wspólne. Tak samo przywiązują się do rodziny, są łagodne, oddane i sprawiają dużo radości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis