Testowanie kosmetyków na zwierzętach (Lista firm testujących na zwierzętach 2018)

Kategoria: Ciekawostki 3 846 0

11 marca 2013 roku upłynął ostatni termin dotyczący stopniowego wycofywania w Europie testowania kosmetyków na zwierzętach. Od tego dnia, kosmetyki testowane na zwierzętach nie mogą być wprowadzane na rynek UE. Jednak, czy na pewno?

testowanie na zwierzętach
źródło: ecoticias.com

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele kosmetyków jest testowanych na zwierzętach. Wiele marek dostępnych także w Polsce testuje swoje produkty na zwierzętach. Jak się jednak okazuje, kosmetyki, zawierające składniki poddawane testom na zwierzętach, nie mogą być wprowadzone do obrotu na terenie UE. Nawet gdy testy były przeprowadzane poza Unią.

Prawo Unii nie wprowadza żadnego rozróżnienia dla testów na zwierzętach przeprowadzonych w UE i poza UE. Rozporządzenie ma na celu promowanie alternatywnych metod testowania kosmetyków bez wykorzystania zwierząt. Realizacja tego celu byłaby zagrożona, gdyby marki miały możliwość obejścia ustanowionych w prawie Unii zakazów. Poprzez przeprowadzenie testów na zwierzętach w państwach trzecich. Wprowadzenie produktów kosmetycznych, które nie były testowane na zwierzętach, może zostać zabronione. W przypadku, gdy chociaż jeden składnik był poddany testom na zwierzętach. Nawet jeżeli miało to miejsce poza Unią. Nawet jeżeli marki nie mają możliwości wprowadzania kosmetyków testowanych na zwierzętach, m.in. do Polski nie oznacza, że nie wykonują takich testów. W takich przypadkach wprowadzają kosmetyki do innych krajów.

Tak np. w Środkowych Chinach kosmetyki muszą być testowane na zwierzętach. Bywa też tak, że koncerny nie testują swoich produktów na zwierzętach, jednak np. ich pędzle do makijażu, czy szczotki do włosów zawierają sierść bądź futro.

Dodatkowo, pomimo że testowanie kosmetyków na zwierzętach w krajach Unii jest zabronione od 2009 roku, to istnieje silny związek pomiędzy testowaniem kosmetyków a badaniami medycznymi. Tak np. botox jest medycznym przypadkiem, który musi zostać wykonany przez profesjonalistę.

Badania nad botoksem wykorzystują około 300 000 myszy rocznie. Standardowy test LD50 jest klasyfikowany jako bardzo dotkliwy i dąży do tego, czy dawka ZABIJE dokładnie 50% zwierzątnie jest to efekt uboczny badań, a ich główny cel! Warto, więc sobie zadać pytanie, czy botoks jest niezbędnym środkiem do życia, czy tylko fanaberią, która ma nas upiększyć?

kosmetyki testowanie
źródło: urbanvegan.net

Jakie są alternatywne metody do testów na zwierzętach?

Obecny stan wiedzy powoduje, że wykonywanie testów na zwierzętach nie jest konieczne. Jedną z alternatyw są badania komórkowe in vitro. Badania dotyczą procesów biologicznych w warunkach sztucznych, czyli poza żywym organizmem. W tym celu prowadzi się hodowle komórkowe, które mają założenie utrzymania przy życiu oraz namnożenie komórek organizmów żywych. Przeprowadzenie tych badań jest stosunkowo proste, a także rzetelne oraz porównywalne do testów na zwierzętach.

Kolejną alternatywą są badania na sztucznej skórze. Obecnie modele sztucznej skóry są niezastąpione w badaniu przenikalności składników aktywnych kosmetyków w głąb skóry. Wyniki, jakie są uzyskiwane za pomocą badań na sztucznej skórze, są w ogromnym stopniu zbliżone do wyników eksperymentów przeprowadzanych na zwierzętach.

Firmy kosmetyczne testujące kosmetyki na zwierzętach

Firmy, które testują swoje produkty na zwierzętach to m.in.:

  • Always (Procter & Gamble)
  • Avon Products, Inc. Axe (Unilever)
  • Dove (Unilever)
  • Johnson & Johnson
  • L’Oreal USA
  • LaRoche Posay (L’Oreal)
  • Oriflame USA

Pełną listę, firm testujących swoje produkty na zwierzętach znajdziecie tutaj.

Jak widzicie kosmetyki Avon, są testowane na zwierzętach. Ambasadorką marki jest Małgorzata Rozenek. W ostatnich dniach została ona skrytykowana przez Joanne Krupę, a następnie Kingę Rusin za wspieranie okrucieństwa wobec zwierząt. Jak widzicie, są alternatywne metody, dzięki którym nie trzeba testować kosmetyków na zwierzętach, a więc być może oburzenie dziennikarki oraz modelki jest słuszne?

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis