Wyjazd z psem w góry: jak się do tego zabrać?

Kategoria: Porady 1 894 0

Każdy posiadacz psa powinien doskonale wiedzieć, że plany wakacyjne układamy pod swojego pupila. Wszystkie egzotyczne podróże muszą zejdź na dalszy plan. A jednak przy jakiejkolwiek propozycji wyjazdu wciąż zadajemy sobie jedno i to samo pytanie: czy można zabrać ze sobą psa? W tym artykule postanowiłam opisać nasz wyjazd z psem w góry, jak się do tego zabrać?

Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Oczywiście jest możliwość oddania na ten czas naszego pieska na dwa tygodnie do hotelu, a nawet pod opiekę kogoś z rodziny, ale większość z nas decyduje się wziąć go ze sobą na urlop. Nasz pupil to już członek rodziny i musi z nami jechać i już! Nie ma lepszego miejsca na wakacje z psem niż jeziora, góry czy morze.

Planując wyjazd z psem najpierw musimy sprawdzić, czy można pójść w góry w towarzystwie psa. Jest to szczególnie ważne w przypadku parków narodowych, gdyż nie do wszystkich psy są wpuszczane. Następna sprawa to znalezienie odpowiedniego noclegu. Rezerwując sobie pokój zapytajmy, czy psy są mile widziane i jaki jest koszt pobytu naszego czworonoga. Jeżeli znajdziemy już miejsce przyjazne czworonogą to pamiętajmy, że na pewno nie będziemy w tym miejscu sami. Z tego też względu nie puszczajmy psa samopas po całym ośrodku.

Gdy nareszcie wybraliśmy już konkretną miejscowość i mamy zarezerwowane noclegi. To przyszedł czas, aby upewnić się czy my i nasz pupil jesteśmy fizycznie przygotowani do górskich wycieczek. Aby się tego dowiedzieć zajrzyjmy do książeczki zdrowia psa, żeby upewnić się, że mamy ważne szczepienia i odrobaczanie. Koniecznie musimy pomyśleć też o zabezpieczeniu psa przeciwko kleszczom.

co zabrać w góry z psem
Źródło: pixabay.com

Co zabrać ze sobą w góry z psem?

Po pierwsze podróżna miska, może być materiałowa, gumowa lub plastikowa. Ważne jest tylko to, aby zajmowała mało miejsca w plecaku, była lekka i praktyczna. Po drugie odpowiedni sprzęt, czyli porządne szelki, pas dog trekkingowy oraz smycz lub linka z amortyzatorem. Pies powinien także mieć kaganiec, dlatego musimy przyzwyczaić psa do jego noszenia. Weźmy również ze sobą apteczkę turystyczną. I na koniec rzecz najważniejsza z punktu widzenia naszego pupila, oczywiście jedzenie.

Jak oswoić psa z nowym miejscem?

Pierwsze dni pobytu w górach naszego czworonoga przeznaczmy na tak zwane rozchodzenie. Zacznijmy od łatwiejszych tras i stopniowo podnosimy stopień trudności. Stopniowo dawkujemy wysiłek, pamiętając że nie każdy górski szczyt nadaje się dla łap naszego psa. Bardzo strome podejście z dużą ilością wysokich stopni skalnych może być dla psa nieosiągalne lub wymagać od niego dużej liczby skoków i twardych lądowań na skale. Wszystko więc musimy zaplanować z głową! Jeśli na szlak wybieramy się w upalny dzień, a temperatura oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, warto tak rozplanować trasę, aby iść ścieżkami biegnącymi w cieniu, często poprzecinanymi strumieniami lub innymi ciekami wodnymi. Na trasie warto korzystać z naturalnych wodopojów, dać psu się napić i zamoczyć łapy, a czasem nawet całe futro. Postoje na trasie, zwłaszcza w cieniu, nie są niczym złym.

Zimowa alternatywa, czyli wyjazd z psem na narty

Z psiakiem możemy jechać wszędzie i o każdej porze roku. Wyjazd z psem na narty nie jest niczym niezwykłym. Dużo narciarzy wybiera tę formę spędzania czasu w górach. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni ośrodek, sprawdźmy, czy w hotelu mogą przebywać zwierzęta i przygotujmy odpowiednią wyprawkę dla psów krótkowłosych. Jeśli jesteś zainteresowany na wyjazdem na narty do Austrii to kliknij tutaj. Z pewnością dobierzesz odpowiedni ośrodek dla siebie i czworonożnego przyjaciela.

z psem na narty
Źródło: pixabay.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis