Z psem do Hiszpanii, czemu nie? Jednak najpierw poznaj przepisy!

Kategoria: Bez kategorii 801 0

Podróż po Unii z psem, czy też innym pupilem jest dozwolona, jednak w różnych krajach podlega innym ograniczeniom. Zwierząt, jakie towarzysza nam w podróży może być maksymalnie 5 i wszystkie z nich muszą mieć odpowiednie mikro-czipy oraz ważne paszporty z informacjami o szczepieniach przeciwko wściekliźnie.

pies w podróży
źródło: pixabay.com

Jeżeli macie zamiar podróżować z waszym pupilem, jeszcze przed wyjazdem musicie go odpowiednio przygotować. Każde zwierze, które podróżuje po Unii Europejskiej (w celach niehandlowych, inaczej prywatnych), musi mieć swój paszport wystawiony przez lekarza weterynarii.

Po pierwsze zwierzęta, które przewożone są za granicę, powinny posiadać mikroczip. Mikroczip musi spełniać wszystkie ściśle określone wymagania i odpowiadać standardowi ISO 11784, tak aby za pomocą odpowiedniego urządzenia można było sczytać wszystkie informacje z niego. Ważne jest, aby także zaszczepić zwierzę przed wyjazdem, taka szczepionka działa 21 dni od jej wykonania, jeżeli wykonano ją po raz pierwszy u psa powyżej 3 miesięcy. Jeżeli natomiast nie jest to pierwsze szczepienie, to działa ona od razu.

Zwierzę po Unii może podróżować pod bezpośrednią pieczą właściciela, który odpowie za ewentualne szkody przez niego spowodowane, w niektórych przypadkach może być pod opieką osoby upoważnionej np.:

  • Osoba upoważniona ma pisemne umocowanie od właściciela
  • Podróż zwierzęcia odbywa się maksymalnie do 5 dni, przed lub po podróży właściciela
Z psem do Hiszpanii
źródło: pixabay.com

W jedną podróż możemy zabrać ze sobą maksymalnie 5 zwierząt domowych, w jednej podróży pomiędzy krajami UE może wynieść maksymalnie pięć. Zdarza się, że możemy przekroczyć tę liczbę, jednak musimy spełnić te warunki:

  • Podróżujemy w celu wzięcia udziału w konkursie, wystawie i imprezach sportowych, czy w szkoleniu takich imprez
  • Właściciel posiada pisemny dowód, że zwierzęta są zarejestrowane do wzięcia udziału w wydarzeniu, czy też w związku z organizacją takich wydarzeń
  • Zwierzęta są starsze niż sześć miesięcy

Jeżeli te warunki nie są spełnione, a liczba zwierząt wynosi więcej niż 5 zwierząt, muszą spełniać wymogi dotyczące zdrowia, jakie stosuje się w przewozie komercyjnym(handlowym), bądź wwozu na teren Unii.

Pamiętajcie także, że nie wszystkie nieruchomości w Hiszpanii są przystosowane do tak dużej liczy zwierząt, a więc przed wyjazdem upewnijcie się, że miejsce jest dobrze przygotowane. Dowiedzcie się także, czy hotel, do którego się wybieracie, akceptuje wszystkie zwierzęta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PODOBNE ARTYKUŁY

Skomentuj wpis